Home / Fixed Inductors / CDRH5D14NP-2R0NC
minImg
CDRH5D14NP-2R0NC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CDRH5D14NP-2R0NC
Description:
FIXED IND 2UH 3.1A 33.8 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 2.4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.240" L x 0.228" W (6.10mm x 5.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 33.8mOhm Max
Inductance 2 µH