Home / Fixed Inductors / CDRH5D16NP-8R2NC
minImg
CDRH5D16NP-8R2NC
Sumida America Components Inc.
Product No:
CDRH5D16NP-8R2NC
Description:
FIXED IND 8.2UH 1.5A 110MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 1.55A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±25%
Current Rating (Amps) 1.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.220" L x 0.220" W (5.60mm x 5.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 110mOhm Max
Inductance 8.2 µH