Home / Fixed Inductors / CDRH74NP-560MC-B
minImg
CDRH74NP-560MC-B
Sumida America Components Inc.
Product No:
CDRH74NP-560MC-B
Description:
FIXED IND 56UH 750MA 350MOHM SMD
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1000
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 750 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 350mOhm Max
Inductance 56 µH