CDS15FA152FO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CDS15FA152FO3
Description:
MICA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.311" (7.90mm)
Tolerance ±1%
Lead Spacing 0.232" (5.90mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
Product Status Active
Series CDS15
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1500 pF