CDS5EC330JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CDS5EC330JO3
Description:
CAP MICA 33PF 5% 300V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.120" (3.00mm)
Voltage - Rated 300 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.250" L x 0.110" W (6.40mm x 2.80mm)
Product Status Active
Series CDS5
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 33 pF