CDSA10B1W
ChromeLED
Product No:
CDSA10B1W
Manufacturer:
ChromeLED
Description:
DISPLAY 7SEG 1.00" SGL BLUE 10DI
User Guide
Color Blue
Current - Test 10mA
Size / Dimension 1.340" H x 0.945" W x 0.413" D (34.00mm x 24.00mm x 10.50mm)
Millicandela Rating 7.5mcd
Product Status Active
Series -
Power Dissipation (Max) 65mW
Common Pin Common Anode
Package / Case 10-DIP
Number of Characters 1
Display Type 7-Segment
Digit/Alpha Size 1.00" (25.40mm)
Mfr ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.2V