CDSC56R2WF
ChromeLED
Product No:
CDSC56R2WF
Manufacturer:
ChromeLED
Description:
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10DIP
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Color Red
Current - Test 20mA
Size / Dimension 0.748" H x 0.500" W x 0.315" D (19.00mm x 12.70mm x 8.00mm)
Millicandela Rating 60mcd
Product Status Active
Series -
Power Dissipation (Max) 70mW
Common Pin Common Cathode
Package / Case 10-DIP
Number of Characters 1
Display Type 7-Segment
Digit/Alpha Size 0.56" (14.20mm)
Mfr ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V