CDTA39G2W
ChromeLED
Product No:
CDTA39G2W
Manufacturer:
ChromeLED
Description:
DISPLAY 7SEG 0.39" TRI GREEN 15D
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Color Green
Current - Test 20mA
Size / Dimension 0.504" H x 1.181" W x 0.276" D (12.80mm x 30.02mm x 7.00mm)
Millicandela Rating 20mcd
Product Status Active
Series -
Power Dissipation (Max) 70mW
Common Pin Common Anode
Package / Case 16-DIP
Number of Characters 3
Display Type 7-Segment
Digit/Alpha Size 0.39" (10.00mm)
Mfr ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V