CDTC30R1W
ChromeLED
Product No:
CDTC30R1W
Manufacturer:
ChromeLED
Description:
DISPLAY 7SEG 0.30" TRI RED 12DIP
User Guide
Color Red
Current - Test 10mA
Size / Dimension 0.550" H x 0.866" W x 0.283" D (14.00mm x 22.00mm x 7.20mm)
Millicandela Rating 2mcd
Product Status Active
Series -
Power Dissipation (Max) 75mW
Common Pin Common Cathode
Package / Case 12-DIP
Number of Characters 3
Display Type 7-Segment
Digit/Alpha Size 0.30" (7.62mm)
Mfr ChromeLED
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V