CDV16FF182JO3F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CDV16FF182JO3F
Description:
CAP MICA 1800PF 5% 1KV RADIAL
In Stock : 1904
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.520" (13.20mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.232" (5.90mm)
Voltage - Rated 1 kV
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.469" L x 0.252" W (11.90mm x 6.40mm)
Product Status Active
Series CDV16
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1800 pF