CDV19EF510JO3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CDV19EF510JO3
Description:
CAP MICA 51PF 5% 1KV RADIAL
In Stock : 139
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.343" (8.70mm)
Voltage - Rated 1 kV
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.642" L x 0.189" W (16.30mm x 4.80mm)
Product Status Active
Series CDV19
Package / Case Radial
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 51 pF