CF14GT150K
Stackpole Electronics Inc
Product No:
CF14GT150K
Description:
RES 150K OHM 2% 1/4W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Carbon Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±2%
Size / Dimension 0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)
Temperature Coefficient 0/ -850ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 150 kOhms
Series CF
Power (Watts) 0.25W, 1/4W