CFB-115A-5-1H
R-K Electronics, Inc.
Product No:
CFB-115A-5-1H
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Description:
RELAY TIME DELAY 1HR 10A 120V
User Guide
Timing Initiate Method Input Voltage
Termination Style Plug In, 11 Pin (Octal)
Delay Time 36 Sec ~ 1 Hr
Circuit DPDT (2 Form C)
Mounting Type Socketable
Product Status Active
Relay Type Mechanical Relay
Series -
Function Off-Delay
Voltage - Supply 115VAC
Mfr R-K Electronics, Inc.
Timing Adjustment Method Hand Dial
Package Bulk
Contact Rating @ Voltage 10A @ 120/240VAC