CFB-125D-7-24H
R-K Electronics, Inc.
Product No:
CFB-125D-7-24H
Manufacturer:
R-K Electronics, Inc.
Description:
RELAY TIME DELAY 24HR 10A 120V
User Guide
Timing Initiate Method Input Voltage
Termination Style Plug In, 8 Pin (Octal)
Delay Time 14.4 Min ~ 24 Hrs
Circuit SPDT (1 Form C)
Mounting Type Socketable
Product Status Active
Relay Type Mechanical Relay
Series -
Function Off-Delay
Voltage - Supply 125VDC
Mfr R-K Electronics, Inc.
Timing Adjustment Method Hand Dial
Package Bulk
Contact Rating @ Voltage 10A @ 120/240VAC