CFH1100A5R6J
TE Connectivity Passive Product
Product No:
CFH1100A5R6J
Description:
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 2200W
In Stock : 11
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 12.598" L x 3.740" W (320.00mm x 95.00mm)
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Mounting Feature Flanges
Resistance 5.6 Ohms
Series CFH
Power (Watts) 2200W