CFM-7015B-140-357-22
CUI Devices
Product No:
CFM-7015B-140-357-22
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
FAN AXIAL 70X15.5MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 25.7 CFM (0.720m³/min)
Noise 35.7dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.260A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC
RPM 4000 RPM
Mfr CUI Devices
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Width 15.50mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 4 Wire Leads
Size / Dimension Square - 70mm L x 70mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series CFM-70B
Power (Watts) 3.12 W