CFM-7015C-240-357-22
CUI Devices
Product No:
CFM-7015C-240-357-22
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
DC AXIAL FAN, 70 MM SQUARE, 15 M
User Guide
Air Flow 25.7 CFM (0.727m³/min)
Noise 35.7dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.120A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 24VDC
Product Status Active
Voltage Range 21.6 ~ 26.4VDC
RPM 4000 RPM
Mfr CUI Devices
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Width 15.50mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing Type omniCOOL™ Magnetic Sleeve
Approval Agency CE, cURus, TUV
Termination 4 Wire Leads
Size / Dimension Square - 70mm L x 70mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 40000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series CFM-70C
Power (Watts) 2.88 W