CFM21M120-T
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CFM21M120-T
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 20W
Product Status Active
Efficiency 85%
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Features Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -25°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.00" L x 1.60" W x 0.76" H (76.2mm x 40.6mm x 19.2mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 1.7 A
Series CFM21M (20W)
Power (Watts) 20W