CFM500S360C
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CFM500S360C
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 410W
In Stock : 63
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 94.5%
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Features Adjustable Output, Baseplate, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CE, cURus, D-Mark, FCC
Voltage - Output 1 36V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 5.35" L x 3.43" W x 1.67" H (136.0mm x 87.0mm x 42.5mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 11.39 A
Series CFM500S (500W)
Power (Watts) 410W (500W Forced Air)