Home / Crystals / CFS308-32.768KDZF
minImg
CFS308-32.768KDZF
Citizen Finedevice Co Ltd
Product No:
CFS308-32.768KDZF
Description:
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF TH
User Guide
Load Capacitance 12.5pF
Frequency Tolerance ±20ppm
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Height - Seated (Max) 0.323" (8.20mm)
Frequency Stability -
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.122" Dia x 0.323" L (3.10mm x 8.20mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 35 kOhms
Ratings -
Series CFS308
Type kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case Cylindrical Can, Radial
Mfr Citizen Finedevice Co Ltd
Frequency 32.768 kHz