CG0805MLA-18KE
Bourns Inc.
Product No:
CG0805MLA-18KE
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
VARISTOR 28V 5A 0805
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 25.2 V
Capacitance @ Frequency 15 pF @ 1 MHz
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 28 V
Varistor Voltage (Max) 30.8 V
Series ChipGuard® MLA
Energy 0.01J
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr Bourns Inc.
Maximum AC Volts 14 V
Number of Circuits 4
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 18 V
Current - Surge 5 A