Home / Ceramic Capacitors / CGA2B2X8R1E682M050BD
minImg
CGA2B2X8R1E682M050BD
TDK Corporation
Product No:
CGA2B2X8R1E682M050BD
Description:
CAP CER 6800PF 25V 0402 EPOXY
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X8R
Product Status Not For New Designs
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 6800 pF