Home / Ceramic Capacitors / CGA2B3X5R1E683M050BB
minImg
CGA2B3X5R1E683M050BB
TDK Corporation
Product No:
CGA2B3X5R1E683M050BB
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.068UF 25V X5R 0402
In Stock : 19264
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series CGA
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.068 µF