Home / Ceramic Capacitors / CGA2B3X7R1E154M050BB
minImg
CGA2B3X7R1E154M050BB
TDK Corporation
Product No:
CGA2B3X7R1E154M050BB
Description:
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.15 µF