Home / Ceramic Capacitors / CGA3E2X5R1H472K080AA
minImg
CGA3E2X5R1H472K080AA
TDK Corporation
Product No:
CGA3E2X5R1H472K080AA
Description:
CAP CER 4700PF 50V X5R 0603
In Stock : 5379
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Not For New Designs
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 4700 pF