Home / Ceramic Capacitors / CGA4F3X7R2E152K085AA
minImg
CGA4F3X7R2E152K085AA
TDK Corporation
Product No:
CGA4F3X7R2E152K085AA
Description:
CAP CER 1500PF 250V X7R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 250V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Obsolete
Ratings AEC-Q200
Series CGA
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 1500 pF