Home / Ceramic Capacitors / CGB2A1X5R1C474M033BC
minImg
CGB2A1X5R1C474M033BC
TDK Corporation
Product No:
CGB2A1X5R1C474M033BC
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0402
In Stock : 73572
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Last Time Buy
Ratings -
Series CGB
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 0.47 µF