CGH272T500X4C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CGH272T500X4C
Description:
CAP ALUM 2700UF 500V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Tolerance -10%, +50%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 5.6 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 103mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series CGH
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2700 µF