Home / Ceramic Capacitors / CGJ2B2C0G1H100D050BA
minImg
CGJ2B2C0G1H100D050BA
TDK Corporation
Product No:
CGJ2B2C0G1H100D050BA
Description:
CAP CER 10PF 50V C0G 0402
In Stock : 10622
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±0.5pF
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Not For New Designs
Ratings AEC-Q200
Series CGJ
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.020" (0.50mm)
Mfr TDK Corporation
Capacitance 10 pF