CGS152T350U4C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CGS152T350U4C
Description:
CAP ALUM 1500UF 350V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Tolerance -10%, +50%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.750" Dia (44.45mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.9 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 68mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series CGS
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 7.35 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1500 µF