CGS154ULX5L3PD
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CGS154ULX5L3PD
Description:
CAP ALUM 150000UF 40V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 40 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 30 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 3mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 39 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 150000 µF