CGS253U016R4C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CGS253U016R4C
Description:
CAP ALUM 25000UF 16V SCREW
In Stock : 32
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Ripple Current @ Low Frequency 8.8 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 16mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.44 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 25000 µF