CGS262T400V5L
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CGS262T400V5L
Description:
CAP ALUM 2600UF 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.625" (142.88mm)
Tolerance -10%, +50%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Ripple Current @ Low Frequency 7.8 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.7 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2600 µF