CGS553U030W4C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CGS553U030W4C
Description:
CAP ALUM 55000UF 30V SCREW
In Stock : 14
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Voltage - Rated 30 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 16.3 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 21.19 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 55000 µF