CGS603U063W4C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CGS603U063W4C
Description:
CAP ALUM 60000UF 63V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 15.6 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 20.28 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 60000 µF