CGS803U016X4C
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
CGS803U016X4C
Description:
CAP ALUM 80000UF 16V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)
Tolerance -10%, +75%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 18.9 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 24.57 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 80000 µF