CHB150W-24S28N
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CHB150W-24S28N
Description:
DC DC CONVERTER 28V 151W
User Guide
Voltage - Input (Max) 36V
Product Status Active
Supplier Device Package Half Brick
Current - Output (Max) 5.4A
Voltage - Input (Min) 9V
Package / Case Half Brick
Efficiency 86%
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency CE, cURus
Voltage - Output 1 28V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active Low
Series CHB150W (150W)
Power (Watts) 151 W