CHB150W12-72S15
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CHB150W12-72S15
Package:
Half Brick
Description:
DC DC CONVERTER 15V 150W
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 160V
Product Status Active
Supplier Device Package Half Brick
Current - Output (Max) 10A
Voltage - Input (Min) 14V
Package / Case Half Brick
Efficiency 90%
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Features Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial), Railway
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active High
Series CHB150W12 (150W)
Power (Watts) 150 W