CHE100W-48S48
Cincon Electronics Co. LTD
Product No:
CHE100W-48S48
Package:
Half Brick
Description:
DC DC CONVERTER 48V 101W
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Half Brick
Current - Output (Max) 2.1A
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case Half Brick
Efficiency 90.5%
Mfr Cincon Electronics Co. LTD
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active High
Series CHE100W (100W)
Power (Watts) 101 W