CHP0805-FX-1201ELF
Bourns Inc.
Product No:
CHP0805-FX-1201ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package:
0805
Description:
RESHIGHPOWER 0805 1K20 1% 1/2W T
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings -
Resistance 1.2 kOhms
Series CHP
Power (Watts) 0.5W, 1/2W