CHS3004812H-B
Cosel USA, Inc.
Product No:
CHS3004812H-B
Description:
DC DC CONVERTER 12V 300W
User Guide
Voltage - Input (Max) 76V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 25A
Voltage - Input (Min) 36V
Package / Case 8-DIP Module
Efficiency 95.5%
Mfr Cosel USA, Inc.
Features Adjustable Output, Basplate
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 250 V
Approval Agency CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.32" L x 0.92" W x 0.50" H (58.9mm x 23.3mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Control Features -
Series CHS (300W)
Power (Watts) 300 W