CHS3804810-L2
Cosel USA, Inc.
Product No:
CHS3804810-L2
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Package:
Eighth Brick
Description:
DC DC CONVERTER 10V 380W
User Guide
Voltage - Input (Max) 76V
Product Status Active
Supplier Device Package Eighth Brick
Current - Output (Max) 38A
Voltage - Input (Min) 36V
Package / Case Eighth Brick
Efficiency 94%
Mfr Cosel USA, Inc.
Features Adjustable Output, Remote Sense
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 2.25 kV
Approval Agency CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1 10V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.43" H (58.4mm x 22.9mm x 11.0mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active Low
Series CHS (380W)
Power (Watts) 380 W