Home / Ceramic Capacitors / CHV1210N2K0221JCT
minImg
CHV1210N2K0221JCT
Cal-Chip Electronics, Inc.
Product No:
CHV1210N2K0221JCT
Description:
HVCAP1210 COG 220PF 5% 2KV
In Stock : 12000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 2000
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series -
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)
Mfr Cal-Chip Electronics, Inc.
Capacitance 220 pF