CHVM2-12-1500NW
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
CHVM2-12-1500NW
Description:
DC DC CONVERTER -1500V 2W
In Stock : 10
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Input (Max) 16.5V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 1.3mA
Voltage - Input (Min) 10.8V
Package / Case 7-SIP Module
Efficiency -
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature -10°C ~ 60°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CE, CSA, UL
Voltage - Output 1 -1500V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 4.33" L x 0.47" W x 0.78" H (110.0mm x 12.0mm x 19.8mm)
Number of Outputs 1
Control Features Enable, Active Low
Series CHVM (3W)
Power (Watts) 1.95 W