CI1504M1HR0-NH
Cvilux USA
Product No:
CI1504M1HR0-NH
Manufacturer:
Cvilux USA
Description:
4 POS 1.50MM(.059) WIRE TO BOARD
In Stock : 3279
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 0.148" (3.75mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 50VAC
Contact Finish Thickness - Mating 120.0µin (3.05µm)
Current Rating (Amps) 1A (AC/DC)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Cvilux USA
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Solder Retention
Pitch - Mating 0.059" (1.50mm)
Contact Length - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -25°C ~ 85°C