CIL10Y120KNC
Samsung Electro-Mechanics
Product No:
CIL10Y120KNC
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 12UH 5MA 2.75 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2 MHz
Q @ Freq 35 @ 2MHz
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 5 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2.75Ohm Max
Inductance 12 µH
Series CIL10
Type -
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 15MHz