Home / Ceramic Capacitors / CKC33C224FCGAC7800
minImg
CKC33C224FCGAC7800
KEMET
Product No:
CKC33C224FCGAC7800
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 0.22UF 500V C0G/NP0 3640
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 500V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.366" L x 0.402" W (9.30mm x 10.20mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series KC-LINK
Package / Case 3640 (9110 Metric)
Thickness (Max) 0.106" (2.70mm)
Mfr KEMET
Capacitance 0.22 µF