CKR24BR105KM
KYOCERA AVX
Product No:
CKR24BR105KM
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1UF 50V BR 2-DIP
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications High Reliability
Height - Seated (Max) 0.320" (8.13mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.325" (8.25mm)
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
Temperature Coefficient BR
Product Status Active
Ratings -
Series Military, MIL-PRF-39014, CKR24
Package / Case 2-DIP
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1 µF
Features -
Failure Rate M (1%)