CL-SB-13B-12
Nidec Components Corporation
Product No:
CL-SB-13B-12
Description:
SWITCH SLIDE SP3T 200MA 12V
User Guide
Switch Travel 2.00mm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Termination Style Gull Wing
Actuator Type Standard
Current Rating (Amps) 200mA (DC)
Contact Finish Gold
Circuit SP3T
Actuator Length 2.00mm
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Mechanical Life -
Product Status Active
Series CL-SB
Voltage Rating - DC 12 V