Home / Rocker Switches / CLS-RC11A12250B
minImg
CLS-RC11A12250B
Lumex Opto/Components Inc.
Product No:
CLS-RC11A12250B
Description:
SWITCH ROCKER SPST 25A 12V
User Guide
Illumination Type, Color LED, Blue
Operating Temperature -
Actuator Marking No Marking
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Round - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Circular - 24.00mm Dia
Current Rating (Amps) 25A (DC)
Circuit SPST
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life -
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) -
Series CLS
Voltage Rating - DC 12 V